Etapowe finansowanie szpitali tymczasowych

1 grudnia 2020 r. została podpisana nowelizacja zarządzenia prezesa NFZ w sprawie zasad sprawozdawania i warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

„Według zarządzenia w I etapie działalności Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansuje maksymalnie dwa 28 łóżkowe moduły (łącznie do 56 łóżek) w szpitalu tymczasowym. Dołączenie nowego etapu (modułu) i tym samym naliczenie opłaty za gotowość kolejnych 28 łóżek będzie możliwe, gdy 49 łóżek z już posiadanej bazy zostanie zajętych” – poinformowało biuro prasowe NFZ.

Narodowy Fundusz Zdrowia zaznacza, że powiększenie szpitala tymczasowego o nowe miejsca zależy od liczby zajętych łóżek. Dopiero, gdy liczba zajętych łóżek będzie znacząca, wówczas będzie można zapewnić nowe miejsca oraz dodatkową opiekę medyczną.

Jak zaznacza p.o. prezes NFZ Filip Nowak: „Połączenie opłaty za gotowość, za stopniową rozbudowę możliwości przyjmowania pacjentów w szpitalach tymczasowych pokazuje, że odpowiedzialnie podchodzimy do finansowania tych placówek. Płacimy za leczenie i bazę łóżkową wraz z kadrą, którą szpitale powiększają w odpowiedzi na zwiększone zapotrzebowanie, a nie na wyrost”.

Powiązane artykuły