Koniec kolejek do lekarzy – NFZ szykuje zmiany

system eWUŚ

Ministerstwo Zdrowia planuje rewolucję, dzięki której mają się skończyć gigantyczne kolejki do lekarzy, które z pewnością zniechęcają do odwiedzin w przychodniach. Aktualnie w dobie pandemii, spowodowanej koronawirusem sprawa staje się jeszcze trudniejsza, a wielu ludzi narzeka na to, że dostanie się na wizytę lekarską graniczy z cudem.

By pomóc społeczeństwu Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie zmian, dzięki którym długie kolejki w poczekalni pójdą w zapomnienie. Chodzi głównie o możliwość umawiania wizyt online lub za pomocą SMS-a.  Ministerstwo chce stworzyć nowy system, którego działanie ma polegać na takich czynnościach jak:

  1. Logowanie pacjenta na swoje konto internetowe.
  2. Otrzymanie przez pacjenta wolnych terminów wizyt po wcześniejszym wskazaniu świadczenia medycznego.
  3. Wybór przez pacjenta dogodnego terminu.

W ten sposób potencjalny pacjent przychodzi na umówioną wizytę w określonym dniu i na określoną godzinę, co pozwala na uniknięcie kolejek. Każdy z pacjentów dodatkowo otrzymuje powiadomienie z przypomnieniem o wizycie oraz przypomnieniem o możliwości odwołania wizyty. Rozwiązanie ma na celu usprawnienie funkcjonowania całej publicznej służby zdrowia. Cały ten nowy system powinien pomóc nie tylko pacjentom, ale również lekarzom, pozwalając na wyeliminowanie pustych wizyt.

“Dzięki usłudze e-rejestracji zapewnimy wiarygodną i aktualną informację o wolnych terminach, a także możliwość umówienia wizyty. Placówki lecznicze będą aktualizować informacje o harmonogramach udzielanych świadczeń, co pozwoli na wyszukiwanie świadczeń z najszybszym terminem realizacji lub w dogodnym dla pacjenta terminie i miejscu. W Internetowym Koncie Pacjenta dokonywać będziemy rejestracji na wizyty, a informacja o tym zostanie zapisana w harmonogramie danej placówki” – tłumaczy wiceszef resortu zdrowia.

Podobne rozwiązanie jest stosowane w przypadku pacjentów, którzy korzystają z prywatnej opieki zdrowotnej, gdzie proces umawiania się do lekarzy specjalistów trwa znacznie krócej. Według planów Ministerstwa Zdrowia nowy system rejestracji w NFZ ma wejść w życie w grudniu 2021 roku. Do tej pory na stworzenie nowego systemu uzbierano już 120 mln zł z funduszy UE.

Powiązane artykuły