30 kwietnia mija termin na złożenie PIT

E-deklaracja to najnowocześniejsze rozwiązanie jakie płatnicy mają do dyspozycji w celu rozliczenia się ze Skarbem Państwa. Procedura ta jest dziecinnie prosta a sama deklaracja jest szybciej rozliczana niż jej tradycyjny, papierowy odpowiednik. W celu złożenia dokumentu właśnie tą metodą wystarczy jedynie pobrać z oficjalnej strony internetowej Ministerstwa Finansów odpowiedniego programu a następnie zainstalowaniu go na dysku naszego komputera. Następnie płatnik może przystąpić do wypełniania deklaracji podatkowej.

Wypełnienie dokumentu elektronicznie to istotne udogodnienie, które sprawdzi się dla wszystkich tych osób, które samodzielnie wypełniają dokumenty urzędowe. Między innymi dlatego, że cały proces podzielony jest na etapy a program kolejno prosi płatnika o wypełnianie rubryk stosownymi danymi. Dodatkowo sama wartość podatku jest wyliczana automatycznie na podstawie wprowadzonych danych liczbowych. Zastosowanie takie rozwiązania skutecznie eliminuje proste błędy rachunkowe pojawiające się w klasycznych deklaracjach oraz uniemożliwia pominięcie jakichkolwiek pól wymaganych w zeznaniu podatkowym.

Wypełniony i zatwierdzony PIT wysyłany jest do odpowiedniej placówki skarbowej na podstawie numeru Nip użytkownika a w ramach potwierdzenia złożenia deklaracji, na adres e-mail podany przy logowaniu do systemu otrzymujemy UPO- Urzędowe Poświadczeni Odbioru.

Składanie deklaracji drogą elektroniczną jest równie bezpieczne jak składanie ich osobiście, bezpośrednio w placówce Urzędu Skarbowego. Ministerstwo Finansów zapewnia, że przez kilka lat działania już platformy e-deklaracji została ona szczegółowo dopracowana, co eliminuje możliwość „zaginięcia” PIT-u. Nie mniej jednak na wypadek zdarza się takiej ewentualności UPO daje nam gwarancję, że żadne konsekwencję nie będą Nas z tego tytułu dotyczyć, albowiem błąd pojawił się po nie naszej stronie.

Wszystkim osobom, które zwlekają ze złożeniem deklaracji podatkowej, przypominamy, że ostateczny termin mija 30 kwietnia. Tak więc zostało zaledwie kilka dni. Nie złożenie zeznania podatkowe w terminie lub spóźnienie się z jego złożeniem może być traktowane przez fiskusa jako uchylenie sę przed obowiązkiem podatkowym co w konsekwencji będzie prowadzić do nałożenia na płatnika kary pieniężnej lub odsetek karnych.

Powiązane artykuły