Karta EKUZ w NFZ Opole

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego w skrócie EKUZ jest dokumentem potwierdzającym, że pacjent upoważniony jest do korzystania z opieki medycznej w Krajach UE/EFTA.
Karta EKUZ wydawana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W celu jej wyrobienia zainteresowany zobowiązany jest złożyć stosowny wniosek w placówce NFZ w Opolu, która mieści się przy ulicy Głogowskiej 37. Wniosek można złożyć osobiście w placówce NFZ, wysłać w postaci listu pocztą lub firmą przesyłkową, jak również przesłać wniosek na adres e-mail bądź faksem. Ponad to dokument ten, zainteresowany ma możliwość złożenia za pośrednictwem platformy ePEUP. Decydując się na elektroniczne przesłanie wniosku należy pamiętać, że dokument może być skanowany jednak należy upewnić się aby był podpisany. Jest to bardzo ważne ponieważ niepodpisane dokumenty nie są rozpatrywane przez opolską placówkę NFZ.

Aktualnie, kiedy mamy możliwość sprawdzenia ubezpieczenia w internecie nie ma potrzeby dołączania do wniosku dokumentu potwierdzającego, że jesteśmy upoważnieni do korzystania z usług opieki medycznej jak to było dotychczas.
Wyrabiając kartę EKUZ należy również zwrócić uwagę na fakt, że nie zastępuje ona ubezpieczenia turystycznego oraz nie zapewnia bezpłatnej opieki medycznej podczas pobytu w innym kraju lecz jedynie daje gwarancję zwrócenia pacjentowi części kosztów poniesionych z tytułu pobranych usług medycznych zagranicą. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana jest od ręki, w tym samym dniu w którym wniosek został złożony. Jeżeli wniosek wyślemy pocztą karta również tą drogą zostanie do nas wysłana. Wyrobienie karty jest całkowicie bezpłatne.

Powiązane artykuły