Nowe zarządzenie dotyczące testów antygenowych w karetkach, działania izolatorów i tarczy dla onkologii

25 listopada 2020 r. podpisana została nowelizacja zarządzenia covidowego przez Filipa Nowaka, p.o. prezes NFZ, które zmiany będą dotyczyć wprowadzenia testów antygenowych do ratownictwa medycznego i tarczy dla onkologii oraz objęcia opieką w izolatoriach podopiecznych ZOL-i i DPS-ów z COVID-19.

“Zarządzenie, które właśnie podpisałem, wprowadza testy antygenowe do zespołów ratownictwa medycznego. W rezultacie test w kierunku koronawirusa będzie można wykonać już w karetce” – Filip Nowak.

Jak informuje NFZ ratownicy medyczni będą mogli wykonać test antygenowy pacjentowi przy każdej interwencji. Takie testy są przeprowadzane już w oddziałach szpitalnych, SOR-ach i izbach przyjęć. W przypadku izolatorów – pobyt pacjentów będzie fundowany przez NFZ, który wprowadził dwie stawki cenowe za osobę niesamodzielną:

195 zł/osobodzień za pacjenta w skali Barthel wyższej niż 40 i mniejszej niż 80,

245 zł/osobodzień za pacjenta w skali Barthel mniejszej lub równej 40.

Nowe zarządzenie obejmuje również tarczę dla onkologii. Jak czytamy na stronie NFZ: „placówki medyczne, które uczestniczą w diagnostyce i leczeniu pacjentów z nowotworami złośliwymi i realizują świadczenia na podstawie karty DILO (karta diagnostyki i leczenia onkologicznego), otrzymają dodatkowo 3% wartości rachunku, przekazanego do rozliczenia z Funduszem”.

Powiązane artykuły