Podwyżki opłat za sanatorium

Wkrótce więcej zapłaci się za pobyt w uzdrowisku. Podwyżki będą wahać się od 14 zł do nawet 59 zł za trzytygodniowy pobyt. Podwyżki tłumaczone są rosnącymi cenami żywności i energii elektrycznej.

Dziennik Gazeta Prawna informuje, że w tym roku emeryci zapłacą więcej za pobyt w sanatorium. Rząd zamierza podnieść ceny pobytów nawet o kilkadziesiąt złotych. Projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 168) został już skierowany do konsultacji społecznych.

Urzędnicy jednogłośnie wyjaśniają, że podwyżki wynikają z rosnących cen żywności, energii elektrycznej, wody i usług konsumpcyjnych.

„Nowe stawki określone w załączniku do rozporządzenia to przykładowo: 31 zł za dzień pobytu w pokoju jednoosobowym z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym w I sezonie rozliczeniowym (czyli od 1 października do 30 kwietnia) i 38,9 zł w II sezonie (czyli od 1 maja do 30 września), 11,9 zł lub 14,1 zł za pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym.

Obecnie obowiązujące opłaty to 28,8 zł i 36,1 w przypadku jedynek i 11 zł oraz 13,1 zł w przypadku zakwaterowania w pokoju wieloosobowym”.

Jak przypomina DGP, ostatnia podwyżka za pobyt na leczeniu uzdrowiskowym miała miejsce w 2014 r. i wyniosła wówczas 5 proc. Obecnie planowane podwyżki są na poziomie 3,4 proc.

Powiązane artykuły