Wizyta u specjalisty na NFZ

specjalista nfz

Wybierając się do wybranego specjalisty, pacjent przedstawia zarówno ubezpieczenie potwierdzające prawo do korzystania ze świadczeń jak też ważne skierowanie. Jest to dokument wymagany przy badaniach diagnostycznych oraz świadczeniach realizowanych w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, leczenia szpitalnego, uzdrowiskowego jak też rehabilitacji leczniczej i opieki nad przewlekle chorymi. Podstawą wizyty u specjalisty jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub każdego innego, który pracuje w ramach umowy z NFZ.

Co oprócz skierowania?

Wraz ze skierowaniem NFZ, lekarz wypisujący je, powinien dołączyć wyniki badań, które wcześniej zlecił. Ponieważ są one podstawą wstępnego rozpoznania choroby. Z wystawionym skierowaniem i wynikami pacjent udaje się na konsultację do lekarza specjalisty. W specyficznych sytuacjach, specjalista może złożyć wizytę w domu chorego, natomiast musi to wynikać ze złego stanu zdrowia. Specjalista ma również obowiązek poinformować lekarza rodzinnego o przebiegu leczenia. Jednocześnie lekarz rodzinny na podstawie uzyskanych informacji może wystawić receptę na lek zalecony przez specjalistę do terapii.

Kontynuacja leczenia w NFZ

Jeżeli świadczeniobiorca kontynuuje leczenie w NFZ w nowym roku u danego specjalisty, nie jest mu  potrzebne nowe skierowanie. Natomiast nie do wszystkich lekarzy specjalistów należy mieć skierowanie.

Bez skierowania można udać się do:

  • ginekologa i położnika
  • dentysty
  • dermatologa
  • wenerologa
  • onkologa
  • okulisty
  • psychiatry

Skierowanie NFZ nie jest wymagane również w przypadku następujących osób korzystających z ambulatoryjnej opieki specjalistycznej:

  • inwalidów wojennych;
  • osób represjonowanych;
  • kombatantów;
  • niewidomych,
  • cywilnych ofiar działań wojennych;
  • chorych na gruźlicę;
  • zakażonych wirusem HIV.

Skierowania nie potrzebują również osoby korzystające z opieki ambulatoryjnej w zakresie badań dawców narządów oraz uzależnieni od alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych – tylko i wyłącznie w zakresie leczenia odwykowego a także żołnierze oraz weterani – w sytuacji leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania służby poza granicami państwa.

 Czekanie w kolejce

Natychmiastowe dostanie się do lekarza specjalisty NFZ zdarza się rzadko. Zwyczajowo pacjent jest wpisywany na listę oczekujących. Każda placówka, podpisująca umowę z NFZ ma obowiązek prowadzić taką listę. Lekarz, wypisujący skierowanie do specjalisty, musi ocenić stan zdrowia pacjenta, choroby współistniejące oraz ewentualne inne zagrożenia. Na tej podstawie kwalifikuje go jako przypadek: pilny (co jest ujęte w skierowaniu) lub też stabilny. Pacjenci, których zakwalifikowano jako przypadek „pilny” mają naturalnie pierwszeństwo jeśli chodzi o umieszczenie na liście oczekujących.

 Lista oczekujących do specjalisty NFZ

Gdy pacjenci są wpisywani na listę oczekujących, zawsze powinni mieć wyznaczony planowany termin wizyty. Jeśli z niezależnych powodów przychodnia musi ten termin zmienić (obojętnie na dalszy czy bliższy) może to uczynić po poinformowaniu pacjenta. Dlatego tak ważne jest, aby powiadomić placówkę NFZ o ewentualnej zmianie adresu, czy numeru telefonu.

 Pacjenci bez kolejki

Czekanie w kolejkach nie jest przewidziane w konkretnych przypadkach.  Prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych, a zatem także z opieki specjalistycznej, poza kolejnością mają:

  • Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi,
  • Zasłużeni Dawcy Przeszczepu,
  • inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci,
  • uprawnieni żołnierze lub pracownicy w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami kraju,
  • weterani w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa.

Podstawą do skorzystania z wizyty u lekarza specjalisty bez kolejki jest aktualny dokument potwierdzający te uprawnienia.

Skierowanie na badania NFZ

Za badanie zlecone pacjentowi przez lekarza specjalistę nie płaci on z własnej kieszeni (tak samo jak w przypadku lekarza rodzinnego). Pacjent wykonuje je w laboratorium, czy pracowni diagnostycznej, którą wskaże mu lekarz. Wyjątkiem są tu tzw. badania kosztochłonne, w tym tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy gastroskopia lub kolonoskopia. W przypadku wykonania tych badań placówkę pacjent wybiera sam. Rzecz jasne, wybrana placówka musi mieć umowę z NFZ.

Blokowanie kolejki w NFZ

Trzeba pamiętać, że  pacjenci mają nie tylko prawa, ale również obowiązki. Zatem jeśli pacjent zapisuje się na jedno skierowanie do tego samego specjalisty w  kilku przychodniach, to nie tylko postępuje niezgodnie z prawem, ale także „sztucznie” wydłuża kolejki. Dlatego jak najszybciej powinien podjąć decyzję, do której poradni pójdzie, a w pozostałych odwołać wizytę. Powinien on także powiadomić przychodnię, jeśli z jakiegoś powodu nie może przyjść do lekarza. Ze zwolnionego miejsca skorzysta wówczas inny pacjent.

Powiązane artykuły

62 thoughts on “Wizyta u specjalisty na NFZ

  1. Google

    […]always a huge fan of linking to bloggers that I enjoy but really don’t get a whole lot of link enjoy from[…]

  2. history-of-ukraine.ru news ukraine

    history-of-ukraine.ru news ukraine

  3. batmanapollo.ru – psychologist

    batmanapollo.ru – psychologist

  4. Äèçàéí ÷åëîâåêà

    Äèçàéí ÷åëîâåêà

  5. bit.ly/pamfir-pamfir-2023-ua-pamfir

    bit.ly/pamfir-pamfir-2023-ua-pamfir

  6. poip-nsk.ru – Movie Watch

    poip-nsk.ru – Movie Watch

  7. film.poip-nsk.ru – film online

    film.poip-nsk.ru – film online

Zostaw komentarz