„Nie i(graj) z lekami”

NFZ ruszył z nowa kampanią pod hasłem: „Nie i(graj) z lekami”. Jest nowa kampania informacyjna na temat polipragmazji. Dotyczy to przyjmowania jednocześnie kilku leków. Odnosi się to dziesiątki pacjentów.

Jak podaje radio ZET nawet 1/3 Polaków po 65. roku życia przyjmuje nie mniej niż 5 leków każdego dnia. Wielu z tych ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że w takiej sytuacji może wystąpić niebezpieczna interakcja wzajemna. Jak informuje p.o. prezesa NFZ, Filip Nowak: „wielolekowość często jest konieczna w stosowanych terapiach leczniczych. Jednak, aby była bezpieczna dla naszego zdrowia, powinna przebiegać zawsze pod kontrolą lekarską i w konsultacji z farmaceutą „.

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o zasadach bezpiecznego przyjmowania leków:

Zawsze miej przy sobie aktualny spis leków wraz z dawkami. W spisie powinny znajdować się wszystkie preparaty, łącznie z suplementami diety i lekami kupowanymi bez przepisu lekarza.

Kiedy idziesz do lekarza (każdego), pokaż mu aktualny spis swoich leków.

Każdorazowo informuj swojego głównego lekarza prowadzącego o innych wizytach i o wynikających z nich zaleceniach. Nawet niepytany, informuj lekarzy wszystkich specjalności o tym, że leczysz się przewlekle.

Nie zażywaj leków polecanych przez sąsiada czy rodzinę, bez konsultacji z Twoim lekarzem. To, co im pomogło, Tobie może zaszkodzić. Dobrym przykładem są leki przeciwbólowe i przeciw przeziębieniowe o różnych nazwach handlowych i podobnym składzie, których łączne stosowanie może doprowadzić do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Przyjmowanie licznych leków bywa konieczne. Czasem ratuje życie. Zawsze może wywołać trudne do przewidzenia powikłania.

Powiązane artykuły