EKUZ w NFZ Toruń

ekuz torun

Co roku, w zbliżającym się okresie wakacyjnym Narodowy Fundusz Zdrowia w Toruniu przeżywa swój najgorętszy okres. Dzieje się tak dlatego, że coraz większa liczba Polaków wybierając się na wakacje jest świadoma możliwości wystąpienia konieczności skorzystania, podczas pobytu za granicą, z opieki medycznej. Wzmożone kolejki są spowodowane Europejską Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta EKUZ bo pod taką nazwą najczęściej o niej słyszymy to potwierdzenie posiadania przez nas w Polsce podstaw do podjęcia bezpłatnego leczenia lub wizyty u lekarza. Jednocześnie umożliwiam nam to podczas pobytu w krajach członkowskich Unii Europejskiej korzystania z tego ubezpieczenia w ramach refundowanych w tym kraju usług medycznych. W zależności od kraju oferta zabiegów refundowanych może się różnić od tej jaka obowiązuje w Polsce. Dlatego warto planując wakacje zainwestować również w ubezpieczenie turystyczne. Na chwilę obecną na rynku dostępny jest bardzo szeroki wachlarz ofert dla turystów. Średnio koszt takiego ubezpieczenia to raptem kilka złotych na dzień. Ubezpieczenie turystyczne zabezpiecza nas na wypadek pojawienia się sytuacji, w której leczenie nie koniecznie będzie refundowane przez fundusz danego kraju. Pamiętajmy, że koszt leczenia zagranicą jest wyższy niż u nas w kraju i często przewyższa możliwości finansowe Polaków. Dlatego też podejdźmy do tematu odpowiedzialnie i uchrońmy przy tym nasze zdrowie i finanse.

Wracając do Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, jej wyrobienie jest, jak głosi przysłowie, dziecinnie proste. W tym celu należy złożyć w delegaturze NFZ w Toruniu stosowny wniosek. Gotowy pod wypełnienie formularz nabyć można bezpośrednio w placówce lub pobrać bezpłatnie ze strony internetowej oddziału. Najczęściej wyrobienie i wydanie karty odbywa się w tym samym dniu, w którym wniosek wpłynie do oddziału. Należy mieć jednak na uwadze, że w okresie letnim czas oczekiwania na wydanie karty EKUZ może być dłuższy, ze względu na większe zainteresowanie dokumentem wśród ubezpieczonych.

Niezapomniany urlop to nie tylko wyjątkowe miejsca lecz również komfort psychiczny o tak cenne zdrowie nasze i naszych najbliższych. Zatem planując podróż zadbajmy aby nawet w nieprzewidzianych sytuacjach cieszyć się z niej ze spokojem o dalszą przyszłość.

Powiązane artykuły