EKUZ w NFZ Biała Podlaska

ekuz w nfz biała podlaska

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to coraz popularniejszy dokument wśród polskich turystów i nie bez powodu. Nie każdy albowiem zdaje sobie sprawę z konieczności jego posiadania podczas urlopu czy wyjazdu służbowego.

Karta EKUZ to dokument, który z pozoru przypomina kartę płatniczą. Jest nawet tych samych wymiarów. Głównym założeniem karty jest możliwość poświadczenia, że posiadamy w Polsce możliwość korzystania z bezpłatnej opieki medycznej a co się z tym wiąże również za granicą w zakresie zabiegów i usług refundowanych, w kraju do którego planujemy wyjazd.

Aby otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego należy w delegaturze NFZ Biała Podlaska złożyć odpowiedni wniosek o jej wydanie. Przygotowany już pod wypełnienie formularz, każdy zainteresowany pobrać może ze strony internetowej oddziału lub nabyć bezpośrednio w placówce. Wniosek koniecznie należy podpisać. Jest to bardzo popularne przeoczenie wśród osób wnioskujących, jednak wnioski niepodpisane są nierozpatrywane. Wyrobienie karty EKUZ najczęściej odbywa się tego samego dnia w którym delegatura otrzyma wspomniany wniosek o jej wyrobienie. W okresie letnim kiedy wzrasta zainteresowanie EKUZ-em może okazać się, że zmuszeni będziemy odczekać kilka dni zanim ją otrzymamy.

Wyrabiając Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego warto poświęcić chwilę wolnego czasu i zaznajomić się z zasadami jej działania w kraju będącym celem naszej podróży. W zależności od miejsca naszego tymczasowego pobytu jest ona różnie interpretowana.

Dodatkowo warto zapoznać się z dość obszernym, na chwilę obecną, rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Koszt polisy dla turysty to zaledwie kilka złotych w skali dnia jednak w sytuacji poważniejszego wypadku wypłacone odszkodowanie pozwoli na pokrycie wszystkich dodatkowych kosztów związanych z leczeniem, zapewniając nam przy tym odpowiednią opiekę.

Pamiętajmy, że wymarzone wakacje to nie tylko piękne miejsca i wspaniali ludzie. Warto zadbać o zdrowie swoje i najbliższych. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego w parze z ubezpieczeniem turystycznym pozwoli nam spokojnie cieszyć się z długo oczekiwanego urlopu a w nieprzewidzianej sytuacji zadba o nasze zdrowie tak aby mimo tego z wakacji pozostały jedynie te dobre wspomnienia.

Powiązane artykuły