EKUZ w NFZ Włocławek

EKUZ w NFZ Włocławek

EKUZ czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to coraz częściej rozpoznawalny wśród polskich turystów dokument. Polacy są coraz bardziej świadomi, że wymarzone wakacje to nie tylko odpowiednie miejsce i czas lecz również komfort psychiczny o zdrowie nasze i najbliższych nam osób.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem, na podstawie którego Narodowy Fundusz Zdrowia potwierdza, że jej właściciel posiada regularnie opłacane składki na ubezpieczenie zdrowotne a co się z tym wiąże, ma prawo podjęcia bezpłatnej opieki medycznej, również za granicą.

Aby ubiegać się o wyrobienie karty EKUZ poza aktualnym ubezpieczeniem należy przedłożyć w delegaturze NFZ Włocławek stosowny wniosek o jej wyrobie. Gotowy do wypełnienia formularz dostępny jest dla zainteresowanych w oddziale funduszu, który mieści się przy ulicy Kilińskiego 16. Pamiętajmy aby dokument podpisać. Jeżeli wniosek nie będzie podpisany przez zainteresowanego nie zostanie on rozpatrzony. Wyrobienie oraz wydanie karty najczęściej odbywa się jeszcze tego samego dnia w którym wniosek został złożony. Wyjątkiem jest okres wakacyjny, kiedy napływa znacznie więcej takich formularzy.

Decydując się już na wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego warto również zaznajomić się z tematem ubezpieczeń turystycznych. W okresie wakacyjnym rynek aż pęka od oferowanych turystom możliwości. Średnio koszt takiego ubezpieczenia nie przekracza kilku złoty na dzień więc koszt ubezpieczenia na całe wczasy w porównaniu z kosztem wycieczki jest naprawdę niewielki. Polisa przydaje się jako uzupełniający dodatek do Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest tak dlatego, że EKUZ pokrywa wydatki związane z leczeniem ale tylko te, które w kraju w którym się znajdujemy są refundowane. Pozostałe koszty związane z leczeniem pacjent zobowiązany jest pokryć z własnych środków finansowych. W tej sytuacji kwota z polisy niejednokrotnie może okazać się zbawienna dla naszego portfela.

Niezapomniane wakacje to nie tylko te z pięknymi widokami, lecz również te, które pomimo niefortunnych wypadków spędziliśmy spokojni o własne zdrowie i naszych najbliższych, oraz bez obaw o nieprzewidziane wydatki finansowe. NFZ Włocławek zachęca wszystkich wczasowiczów o rozsądne zaplanowanie wakacji i zabezpieczenie się na każdą ewentualność.

Powiązane artykuły