EKUZ w NFZ Zamość

ekuz w nfz zamość

Urlop to okres długo wyczekiwany w życiu każdej dorosłej osoby pracującej więc nie ma w tym absolutnie nic dziwnego, że planujemy go w najdrobniejszych szczegółach. Wśród różnego rodzaju drobiazgów jakie zmuszeni jesteśmy załatwić lub uregulować jest zadbanie o możliwość skorzystania za granicą z opieki medycznej. Aby zapewnić sobie taką możliwość należy posiadać dwie rzeczy.

Po pierwsze złożyć wniosek o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wniosek ten składamy w delegaturze NFZ Zamość, skąd możemy również pobrać stosowny druk do wypełnienia. Oczywiście nie ma obowiązki składania formularza osobiście w oddziale, aczkolwiek jak najbardziej jest taka możliwość. Dodatkowo wniosek nadać można w postaci listu i przesłać na adres NFZ w Zamościu przy ulicy Partyzantów 6. Nie ma tu znaczenia czy list do oddziału dostarczony zostanie za pośrednictwem Poczty Polskiej czy innej firmy przesyłkowej.. Ponad to zainteresowany wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego ma możliwość nadania wniosku na numer faksu lub adres skrzynki elektronicznej po uprzednim zeskanowaniu. Na wyrobienie EKUZ nie trzeba długo czekać, poza okresem letnim, w większości przypadków wydawana jest ona jeszcze tego samego dnia w którym wniosek został przedłożony w delegaturze NFZ Zamość.

Po drugie warto zainwestować w dobre ubezpieczenie turystyczne. Zwłaszcza w okresie letnim jest w czym wybierać. Koszt przeciętnej polisy oscyluje w granicach kilku złotych na dzień więc nie jest to drogi wydatek. Wspominamy o ubezpieczeniu z tego prostego względu, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pokrywa jedynie koszty leczenia refundowane w kraju, który jest celem naszej podróży. Wszystkie koszty ponad refundację zobowiązany jest pokryć pacjent. Biorąc pod uwagę, że koszty leczenia za granicą nie są w żadnym stopniu adekwatne do zarobków przeciętnego Kowalskiego, pokrycie takiej należności może okazać się ponad nasze siły finansowe. W tej sytuacji właśnie idealnie sprawdza się ubezpieczenie turystyczne, które pokryje pozostałe należności.

Ten duet, dwóch niewielkich dokument w zupełności wystarczy aby w spokoju cieszyć się wypoczynkiem bez obaw o zdrowie nasze i naszej rodziny.

Powiązane artykuły