EKUZ w NFZ Gorzów Wielkopolski

Karta EKUZ w Gorzowie

Nadal niewielu Polaków świadomych jest konieczności zadbania o swoje zdrowie podczas wakacji a zwłaszcza wtedy, gdy spędzamy upragniony urlop w innym kraju. Pod stwierdzeniem zadbania o zdrowie nie kryje się jednak zakup odpowiednich kremów z filtrem lecz zapewnienie sobie i swojej rodzinie możliwości skorzystania z opieki lekarskiej jeżeli taka ewentualność się pojawi.

Aby mieć gwarancję pozyskania takiej możliwości bez narażania się na dodatkowe koszty należy zaopatrzyć się w dwa podstawowe dokumenty, które bez najmniejszego problemu zmieszczą się do naszego portfela.

Pierwszym z nich jest ubezpieczenie turystyczne. Większość polskich turystów go nie wykupuje bo już podczas zakupu wymarzonej wycieczki pani w biurze próbuje nam je sprzedać, za dodatkową opłatą oczywiście, co skutecznie, w większości przypadków nas zniechęca. Prawda jest jednak taka, że w okresie zwłaszcza letnim na rynku jest tyle ofert polis turystycznych, że bez większego szukania znajdziemy taką która spełni nasze wymagania za rozsądne pieniądze. Ważne jest aby zawierała ona informację, z której jasno będzie wynikać, ze pokrywa ona wszystkie koszty związane z leczeniem i opieką medyczną za granicą, podczas naszych wakacji, jeżeli będzie to konieczne.

Drugim, bardzo ważnym dokumentem jest wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jak sama nazwa wskazuje, w głównej mierze odnosi się ona do krajów członkowskich Unii Europejskiej lecz nie tylko. Karta EKUZ jest potwierdzeniem posiadania przez nas pełnego prawa do podjęcia bezpłatnego leczenia w ramach środków refundowanych zarówno w kraju jak również poza jego granicami. Oczywiście zagranicą pokryje ona również tylko te usługi, które władza kraju w którym będziemy się znajdować refunduje swoim obywatelom.

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego wyrabiamy na podstawie wniosku, który należy złożyć w delegaturze NFZ Gorzów Wielkopolski. Gotowy formularz nabyć można bezpośrednio w placówce. Przeciętny czas oczekiwania na wydanie karty EKUZ to okres dni lub dwóch ( poza okresem wzmożonego zainteresowania wyrobieniem karty wśród ubezpieczonych).

Tu należy wrócić do istoty ubezpieczenia. W sytuacji wypadku wszystkie dodatkowe koszty zobowiązani będziemy pokryć z własnej kieszeni a niestety nie ma co ukrywać leczenie w Polsce do najtańszych nie należy a to za granicą często mija się z naszymi możliwościami finansowymi. Wypłacone z polisy ubezpieczenie zapewni nam gwarancję pokrycia dodatkowych kosztów bez obaw o nasz budżet. Wszystko to sprawi, że nawet w sytuacji, w której konieczne będzie skorzystanie z opieki medycznej podczas wypoczynku, nie odbije się to negatywnie ani na naszych wspomnieniach, ani finansach.

Powiązane artykuły