Europa szczepi się przeciw COVID-19

Zgodnie z planem szczepień, większość państw rozpoczęła szczepienia na COVID-19 w niedzielę, tj. 27.12.2020 r. Zaszczepiony jest już m.in. prezydent Słowacji i premier Czech. Irlandia chce rozpocząć szczepienia 29 grudnia, a Holandia 8 stycznia nowego roku.

Andrzej Babisz, premier Czech wypowiedział się, że „szczepionka jest nadzieją na powrót do normalności. Premier poinformował także, że po zwiększeniu zamówienia w firmach Pfizer i BioNTech Republika Czeska otrzyma łącznie osiem milionów dawek szczepionki. W ocenie premiera kampania szczepień potrwa dziewięć miesięcy. Minister zdrowia Jan Blatny oświadczył, że spodziewa się, iż do końca roku do Czech trafi około 20 milionów dawek”. Premier jako pierwsza osoba w Czechach zaszczepił się w niedzielę, 27 grudnia 2020 r.
Z kolei prezydent Słowacji, Zuzanna Czaputowa napisała na Twitterze: „W najtrudniejszych momentach dobre wieści przynoszą badania naukowe. Szczepionka daje nam nadzieję, że uda nam się odnowić osobiste kontakty z bliskimi. Nasza jedność w ramach Unii Europejskiej pomaga sprostać każdemu wyzwaniu. Chroń siebie i osoby wokół ciebie”.
We Włoszech jako pierwsza zaszczepiona została 29-letnia pielęgniarka z rzysmkiego szpitala zakaźnego Claudia Alivernini, a Grecji Efstathia Kampisuli, pielęgniarka w ateńskim szpitalu Evangelismos. Z kolei pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 we Francji otrzymała w niedzielę 78-letnia Mauricette przebywająca w domu opieki w Sevran, w departamencie Sekwana-Saint-Denis.

Powiązane artykuły