EKUZ w NFZ Piotrków Trybunalski

ekuz w nfz piotrkow tryunalski

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest jednym z najbardziej niezbędnych dokumentów, które należy zabrać ze sobą w podróż. Nie ma to najmniejszego znaczenia czy udajemy się na letnie wakacje, zimowe wczasy na stoku narciarskim czy wyjazd służbowy. Karta ta gwarantuje nam w każdej z tych sytuacji możliwość skorzystania z bezpłatnej opieki medycznej podczas pobytu w innym kraju, jeżeli ewentualność ta będzie miała miejsce.

Karta EKUZ wydawana jest wszystkim tym zainteresowanym osobom, które po pierwsze posiadają prawo do korzystania z leczenia w ramach refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce oraz złożyli stosowny wniosek o jej wyrobienie. W kwestii korzystania z leczenia sprawa jest dość prosta, ponieważ to na barkach naszego pracodawcy spoczywa obowiązek regularnego opłacania składek. Co do wniosku, to gotowy pod wypełnienie formularz możemy nabyć w siedzibie delegatury NFZ Piotrków Trybunalski, która mieści się przy alei Armii Krajowej 15 lub bezpłatnie pobrać ze strony internetowej oddziału a następnie wydrukować. Wypełniony i przede wszystkim podpisany formularz należy złożyć w oddziale. Nie ma obowiązku mówiącego, że należy uczynić to osobiście i bezpośrednio w placówce. Zainteresowany wyrobieniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego może równie dobrze przesłać wniosek w postaci listu na adres placówki. Firma dostarczająca dokument również jest dowolna, może być to zarówno tradycyjny Poczta Polska jak również firma kurierska. Ponad to, aby jak najbardziej ułatwić ubezpieczonym złożenie wniosku NFZ Piotrków Trybunalski umożliwia złożenie formularza drogą elektroniczną poprzez przesłanie go na adres e-mail delegatury oraz nadanie go faksem. Wyrobienie a następnie wydanie karty EKUZ, poza sezonem, odbywa się najczęściej jeszcze tego samego dnia. Jeżeli w okresie letni zamierzamy się ubiegać o jej wyrobienie należy przyjąć ewentualność konieczności odczekania kilku dni na odbiór. Dlatego też nie należy odkładać tego na ostatnią chwilę.

Jednak Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego gwarantuje nam jedynie pokrycie usług refundowanych i to jeszcze w kraju do którego się udajemy. Znaczy to, że w takiej sytuacji przysługują nam dokładnie te same prawa co obywatelom kraju, w którym planujemy urlop.

A co w przypadku kosztów, które nie są refundowane? Otóż rozwiązaniem tej sytuacji jest zakup ubezpieczenia turystycznego. Koszt polisy w skali dnia to dosłownie kwestia kilku złotych a okazać się może, że uratuje to nasz budżet. Albowiem nie ma co ukrywać koszty podjęcia leczenia za granicą są dużo wyższe niż w naszym kraju oraz nieadekwatnego po zarobków przeciętnego Państwa Kowalskich.

Pamiętajmy planując wakacje żeby przygotować się na każdą ewentualność. Zadbanie o dostęp do służby zdrowia jest jednym z kluczowych czynników o których powinniśmy pamiętać.

Powiązane artykuły