Karta EKUZ w NFZ Sieradz

Karta EKUZ w NFZ Sieradz

Wakacyjny urlop jest okresem długo wyczekiwanym przez wielu z nas. Pragniemy go zaplanować w najdrobniejszych szczegółach tak aby pod każdym względem był idealny. Często jednak zdarza się, że zapominamy o kwestiach, których wbrew pozorom nie dopuszczamy do podświadomości. Jedną z takich sytuacji bezwzględnie jest zapewnienie sobie możliwości skorzystania z opieki lekarskiej podczas pobytu za granicą. O ile podczas urlopu spędzanego w Polsce jest to proste i oczywiste, o tyle za granicą okazać się może trudne i kosztowne.

Aby bezpiecznie zapewnić sobie sobie taką ewentualność niezbędne jest posiadanie dwóch dość istotnych dokumentów. Pierwszym z nich bez wątpienia jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Mieszkańcy Sieradz nabyć ją mogą w tutejszej delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia, która mieści się przy placu Wojewódzkim 3. Wniosek należy złożyć na odpowiednio już przygotowanym druku, który nabyć można bezpośrednio w placówce lub pobrać całkowicie bezpłatnie ze strony internetowej oddziału. Złożony wniosek najczęściej rozpatrywany jest jeszcze tego samego dnia jak i wyrobienie, i wydanie karty. Oczywiście w okresach wzmożonych wyjazdów, kiedy liczba chętnych do wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest większa NFZ Sieradz zastrzega sobie prawo do wydłużenia okresu oczekiwania na wydanie dokumentu. Dlatego też nie warto odkładać tego na przysłowiową ostatnią chwilę.

Drugim dokumentem, który z pozory okazywać się może oczywisty choć dla większości polskich turystów wcale nie jest, jest ubezpieczenie turystyczne. W okresach ferii letnich i zimowych na rynku dostępna jest cała gamach różnorodnych polis, dzięki czemu bez większego i głębszego szukania znajdziemy taką, która w rozsądnej cenie spełni nasze wymagania. Koszt takiego ubezpieczenia to najczęściej kilka złotych na dzień więc nie jest to kosztowny wydatek ale okazać się może, że uratuje on nasz budżet. Ubezpieczenie turystyczne jest o tyle ważne, ponieważ sama Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pokrywa jedynie koszty refundowane i to w ramach refundacji obowiązującej w kraju, w którym odbywamy urlop. W zależności od kraju warunki bezpłatnej opieki medycznej mogą być różne jednak jedna zasada jest wspólna do nich wszystkich, a mianowicie dodatkowe koszta leżą po stronie pacjenta. Koszt leczenia za granicą jest znacznie wyższy niż w Polsce i niejednokrotnie okazać się może on znacznie przekraczający możliwości naszego portfela. Dlatego też NFZ Sieradz zachęca aby podejść do tematu planowania wakacji w sposób rozważny i odpowiedzialny, i zaopatrzyć się w oba dokumenty.

Powiązane artykuły