Karta EKUZ w NFZ Wałbrzych

EKUZ Wałbrzych

Karta EKUZ w NFZ Wałbrzych

W NFZ Wałbrzych zainteresowani mają możliwość załatwienia wszystkich spraw związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym. W jednym miejscu mamy możliwość starania się o zwrot kosztów poniesionych w wyniku leczenia, sprawdzenia czy nasze ubezpieczenie jest aktualne a składki opłacane są przez pracodawcę regularnie lub, jak w przypadku przedsiębiorców, rozwiania wszystkich wątpliwości na temat obowiązkowych składek. Ponad to w NFZ Wałbrzych możemy ubiegać się o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Mało kto zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji, kiedy wybiera się na pobyt za granicę i nie ma przy sobie absolutnie żadnego potwierdzenia, że posiada prawo do bezpłatnej opieki lekarskiej. Oczywiście planując długo wyczekiwany urlop nikomu nie przychodzi nawet przez myśl, że jak mówi przysłowie – coś mogłaby pójść nie tak. Statystyki jednak w dość jednoznaczny sposób wskazują, że dolegliwości pokroju zatrucia pokarmowego zdarzają się stosunkowo często (zwłaszcza podczas podróży do krajów o środowisku bardziej egzotycznym niż nasz klimat umiarkowany).

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie EKUZ) jest dokumentem niewielkich rozmiarów – wyglądem przypomina kartę płatniczą, lecz jest znaczenie jest znacznie większe niż jej rozmiar. Posiadanie jej podczas wakacji może skutecznie uchronić nas przed często niemałymi kosztami opieki medycznej, którą np. w przypadku zatrucia pokarmowego, zmuszeni będziemy podjąć. EKUZ jest świadectwem posiadania przez nasz w Polsce regularnie opłacanych składek na ubezpieczenie zdrowotne, na podstawie których mamy prawo korzystania z bezpłatnej opieki lekarskiej. Prawo to na podstawie aktualnej karty przysługuje nam również za zagranicą. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pokrywa wszystkie refundowane koszty leczenia, dodatkowe płatności, podobnie jak w kraju, obywatel zobowiązany jest pokryć z własnej kieszenie. Zdarzają się również sytuacje, aczkolwiek sporadycznie, w których pacjent zmuszony będzie pokryć koszty opieki medycznej podjęte za granicą pomimo posiadania karty EKUZ. W tej sytuacji, po powrocie do kraju należy udać się bezpośrednio do delegatury NFZ w Wałbrzychu z dokumentami potwierdzającymi podjęte leczenie i na ich podstawie (oraz stosownego wniosku) ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów.

Aby jednak uchronić się przed wydatkami warto przed wyjazdem zapoznać się z licznymi ofertami proponowanych ubezpieczeń turystycznych. Polis tych jest naprawdę wiele. Nie trzeba poświęcać wiele czasu aby znaleźć tę, która spełni nasze wymagania. Przeciętny koszt ubezpieczenia to wydatek pokroju nawet już 2-3 zł za dzień pobytu. Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne powinno zagwarantować nam pokrycie wszystkich dodatkowych kosztów związanych z leczeniem, jeżeli takowe miało miejsce podczas naszego wypoczynku.

Powiązane artykuły