Karta EKUZ w NFZ Legnica

Karta EKUZ Legnica

W zbliżającym się okresie urlopów delegatura Narodowego Funduszu Zdrowia w Legnicy przypomina o możliwości bezpłatnego wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Potocznie zwana, karta EKUZ jest dokumentem potwierdzającym posiadanie przez Nas prawa do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej za granicą, na podstawie regularnie opłacanych składek zdrowotnych w naszym kraju.

Aby wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego wystarczy jedynie ( poza posiadaniem w/w prawa do opieki medycznej) złożyć odpowiedni wniosek w delegaturze NFZ w Legnicy. Gotowy do wypełnienia dokument nabyć można bezpośrednio w placówce, mieszczącej się pod adresem ul. Jana Pawła II 7 lub pobrać bezpłatnie ze strony internetowej placówki a następnie wydrukować. Wypełniony formularz należy złożyć. Możliwość złożenia dokumentu jest dowolna, albowiem można uczynić to osobiście – bezpośrednio w placówce, wysłać w postaci listu na adres oddziału za pośrednictwem Poczty Polskiej, lub nadać faksem. Dla osób ceniących swój czas dostępny jest również adres skrzynki e-mail. Przed złożeniem dokumentu należy upewnić się, że jest on podpisany. Jest to dość często pojawiające się przeoczenie, jednak pamiętajmy, że wnioski niepodpisane, nie podlegają rozpatrywaniu. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wyrabiana jest najczęściej jeszcze tego samego dnia, w którym wniosek zostanie złożony w oddziale NFZ. Cenną informacją jest, że wnioski nadesłane pocztą, również w ten sposób są odsyłane.

Karta EKUZ jest bardzo istotnym dokumentem, jak już wspomnieliśmy na samym początku. Dzięki temu niepozornemu „zaświadczeniu” unikniemy, często wysokich kosztów leczenia za granicą, w sytuacji, w której konieczne będzie jego podjęcie. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pokrywa wszystkie koszty refundowane, dokładnie na tej samej zasadzie na jakiej odbywa się to w naszym kraju ojczystym. Pamiętajmy o tym. Dla przykładu, podczas wypadku na stoku narciarskim, pomoc, która zostanie nam udzielona jest jak najbardziej bezpłatna, jednak w sytuacji, w której konieczne będzie przetransportowanie nas ze stoku helikopterem, koszt ten leży po naszej stronie.

Zdrowie mamy tylko jedno, a w dzisiejszych czasach coraz więcej słyszymy o konieczności zadbania o nie, dlatego warto poświęcić chwilę przed wjazdem na wakacje i zadbać o nie również podczas zagranicznego wypoczynku.

Dla zyskania niemalże 100% pewności, że opieka zostanie nam udzielona a przy tym nie będzie nas absolutnie nic kosztować, należy dodatkowo wykupić ubezpieczenie turystyczne. W okresie letnim i zimowym w biurach ubezpieczeniowych aż roi się od rożnego rodzaju możliwości. Wybierając odpowiednie ubezpieczenie sprawdźmy dokładnie czy spełni ono nasze wymagania. Istotnym jest aby zawierało ono informację o pokryciu wszystkich kosztów leczenia jeżeli będzie tego wymagała sytuacja. Koszt takiej polisy w stosunku do należności jakie moglibyśmy ponieść w wyniku podjętej opieki lekarskiej są naprawdę niewielkie. Koszty polisy na pobyt 10-dniowy zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych za całość.

Powiązane artykuły