Karta EKUZ w NFZ Białystok

ekuz bialystok

Okres letni jest chyba najbardziej wyczekiwanym czasem w trakcie trwania roku kalendarzowego. Rosnąca temperatura sprzyja planowaniu długo wyczekiwanego urlopu. Polacy coraz częściej decydują się na wypoczynek poza granicami Polski. Często jednak zdarza się, że podczas planowania wakacji w najdrobniejszych szczegółach nie dopuszczamy do siebie myśli pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości zdrowotnych.

Statystycznie najczęściej pojawiającymi się urazami są wszelkie złamania i zwichnięcia oraz różnego rodzaju zatrucia pokarmowe. O ile podczas wakacji w Polsce sprawa nie jest kłopotliwa o tyle jak poradzić sobie w takiej sytuacji za granicą? Właśnie na tę ewentualność wprowadzona została Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta ta jest imienna i poświadcza prawo jej posiadacza do korzystania z bezpłatnych usług medycznych w ramach środków refundowanych w Polsce jak również w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem krajów członkowskich Unii Europejskiej. W zależności od kraju, w którym planujemy odbyć wypoczynek pod refundację kosztów leczenia podlegać mogą różne usługi i zabiegi. Jedno jest wspólne dla każdego z tych państw a mianowicie zasada, że koszty nie podlegające finansowaniu przez Państwo pokrywa pacjent. Tak więc uznać można, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia nam podstawowe ubezpieczenie.

Aby wyrobić kartę EKUZ należy złożyć w delegaturze NFZ Białystok wniosek z prośbą o wyrobie karty. Formularz wniosku nabyć można w placówce lub pobrać bezpłatnie ze strony internetowej oddziału. Rozpatrzenie wniosku, wraz w wyrobienie i wydaniem karty to najczęściej kwestia dnia. Zdarza się jednak, że czas oczekiwania może się wydłużyć. Sytuacje tego rodzaju mają miejsce w okresie ferii letnich i zimowych, kiedy zainteresowanie wyrobieniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w NFZ Białystok jest większe niż w pozostałych porach roku.

Jeżeli chodzi o koszty leczenia, które nie są refundowane przez państwo, kwestię tę można rozwiązać zakupując przed wyjazdem ubezpieczenie turystyczne. Dostępnych ofert jest naprawdę wiele, więc nie trzeba wcale poświęcać wiele czasu na znalezienie odpowiedniego rozwiązania. NFZ Białystok przypomina, że ważnym jest aby upewnić się, że ubezpieczenie to pokryje dodatkowe koszty leczenie jeżeli pojawi się taka ewentualność.

Powiązane artykuły