Karta EKUZ w NFZ Gdańsk

karta ekuz gdansk

Planowanie wakacji za granicą jest już na porządku dziennym. Polacy upodobali sobie zagraniczne kurorty, w których ceny zbliżone są do tych w naszym kraju jednak zagwarantują nam piękną pogodę. Decydując się jednak na taki wyjazd należy pamiętać aby posiadać pełne ubezpieczenie zdrowotne. W życiu bywa różnie i nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć co się stanie jutro a tym bardziej czy dla przykładu, ząb nie zacznie nam doskwierać podczas wypoczynku.

Aby świadomie korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego za granicą należy wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to imienny dokument wielkości karty do bankomatu na podstawie, którego za granicą a zwłaszcza w krajach członkowskich Unii Europejskiej, nasze ubezpieczenie zdrowotne opłacane w Polsce jest akceptowane. Pamiętać należy jednak, że w kraju, w którym planujemy urlop, na podstawie karty EKUZ, podlegamy pod refundowane leczenie na dokładnie tych samych warunkach na jakich przysługuje ono obywatelom tego też kraju. Często więc zdarzyć się może, że zabieg podlegający w Polsce pod refundacje będzie płatny dla pacjenta w Niemczech lub Francji.

Dlatego też podstawowe ubezpieczenie to za mało. Przed planowanym wyjazdem należy zakupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Jest to niewielki wydatek, ponieważ koszt przeciętnej polisy to zaledwie kilka złotych na dzień. Wybierając ofertę upewnijmy się, że w razie pojawienia się takiej sytuacji pokryje ona koszty nierefundowane w ramach posiadanej przez nas Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Wracając do karty EKUZ. Aby wyrobić sobie ten dokument wystarczy złożyć w delegaturze NFZ Gdańsk wniosek z prośbą o jej wyrobienie. Gotowy do wypełnienia dokument nabyć można bezpośrednio w placówce lub pobrać bezpłatnie ze strony internetowej oddziału. Na wyrobienie karty czeka się przeciętnie dzień jednak zdarzają się sytuacje, w których okres oczekiwania na wydanie karty EKUZ może się wydłużyć. Stąd nie należy odkładać tej powinności na przysłowiową ostatnią chwilę. Wniosek złożyć można osobiście w placówce, przesłać go w postaci listu lub nadać faksem. Dostępna jest również możliwość zeskanowania dokumentu i wysłania go w wiadomości na adres skrzynki elektronicznej NFZ Gdańsk.

Pamiętajmy, że zdrowie mamy jedno i bez względu na cel naszej podróży ani miejsce powinniśmy o nie zadbać i odpowiednio je ubezpieczyć.

Powiązane artykuły