Karta EKUZ w NFZ Bydgoszcz

Karta EKUZ

Narodowy Fundusz Zdrowia w Bydgoszczy mieści się przy alei Adama Mickiewicza 15 i jest to największa delegatura w województwie kujawsko-pomorskim. W oddziale załatwimy wszystkie sprawy dotyczące kwestii naszego ubezpieczenia zdrowotnego, refundacji poniesionych w wyniki leczenia kosztów, sprawdzimy również czy pracodawca regularnie opłaca nam składki na ubezpieczenie zdrowotne lub jeżeli jesteśmy przedsiębiorcami zaciągniemy fachowej porady na temat składek, które zobowiązani jesteśmy naszym pracownikom opłacać. Warto również pamiętać, że w NFZ Bydgoszcz mamy możliwość ubiegania się o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Karta EKUZ, bo tak jest ona potocznie nazywana, to dokument wielkości karty płatniczej, bez najmniejszego problemu mieszczącym się w portfelu. Jej niewielki rozmiar nie odzwierciedla tego jak bardzo jest ona niezbędna podczas podróży do krajów Unii Europejskiej. Udając się w podróż służbową lub na długo wyczekiwane wakacje, nie zdajemy sobie sprawy w tego, że może pojawić się konieczność skorzystania z opieki medycznej. Statystyki wskazują, że najczęściej pojawiającą się dolegliwością jest zatrucie pokarmowe. W delikatnych odsłonach wymaga jedynie, krótkiej diety i wypoczynku, jednak zdarzają się sytuacje, w których konieczna jest wizyta u lekarza. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego właśnie to nam umożliwia za granica i w takiej sytuacji, nie wiąże się to dla nas z jakimkolwiek dodatkowym kosztem. Karta EKUZ pokrywa wszystkie koszty badań i opieki refundowane w danym kraju. Pamiętajmy o tym, że udając się za granicę i korzystając z ubezpieczenia zdrowotnego, oczywiście przysługuje nam ono jednak na dokładnie tych samych warunkach na jakich przysługuje ono obywatelom kraju w którym się obecnie znajdujemy.

Pamiętajmy również, że koszty leczenia w Polsce są dość wysokie, jednak w przypadku pozostałych krajów członkowskich Unii Europejskiej koszty te są wyższej. Bezpieczniej dla naszego portfela będzie poświęcić chwilę czasu na wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego i uniknięcia często nie małych kosztów opieki lekarskiej podczas wakacji. Aby zapewnić sobie pełne ubezpieczenie zdrowotne za granicą z gwarancją pokrycia kosztów, które nie podlegają refundacji należy zakupić polisę rusycystyczną. Jest to niewielki wydatek, albowiem za koszt dwutygodniowych wakacji, za przeciętne ubezpieczenie zapłacimy raptem kilkadziesiąt złotych.

Wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w NFZ Bydgoszcz jest całkowicie bezpłatne i odbywa się najczęściej jeszcze tego samego dnia, w którym wniosek o jej wydanie został złożony.

Powiązane artykuły