Karta EKUZ w NFZ Ciechanów

karta ekuz w nfz ciechanow

Kiedy zbliża się okres wakacji większość z nasz żyje już jedynie myślą o długo wyczekiwanym urlopie. Zdarza się, że na planowanie poświęcamy bardzo dużo czasu by w trosce zadbać o wszystko w najdrobniejszych szczegółach. Często jednak zdarza się że zapominamy o tak ważnej kwestii jak zapewnienie sobie za granicą możliwości skorzystania z opieki medycznej. Mimo rzecz pozornie prosta a jednak niekoniecznie. Aby pozyskać prawo do podjęcia bezpłatnej opieki lekarskiej wystarczy przed wyjazdem zaopatrzyć się w dwa dokumenty.

Pierwszym z nich jest bez wątpienia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ten niewielki dokument imienny potwierdza posiadanie przez nas prawa do korzystania z lecenia z ramach środków refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Akceptowana jest ona również za granicą, w szczególności w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Dzięki tej karcie podczas podróży podlegamy pod takie same prawa dotyczące bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego co obywatel zwiedzanego przez nas kraju. Warto jednak, przed wyjazdem, sprawdzić jak przedstawia się oferta zabiegów refundowanych w miejscu będącym celem naszej podróży.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana jest na podstawie przedłożonego w delegaturze NFZ Ciechanów wniosku z prośbą o jej wydanie. Wniosek ten złożyć można osobiście , wysłać w postaci listu na adres placówki lub skorzystać z udostępnionego numeru faksu i adresu poczty elektronicznej.

Jeżeli chodzi o koszty, które nie będą podlegać refundacji to są to należności które leżą po stronie pacjenta i to on musi za nie zapłacić. Aby uchronić się przed nieprzewidzianym wydatkiem należy przed wyjazdem zakupić polisę ubezpieczeniową dla turystów. Aktualnie na rynku jest bardzo wiele ofert w różnej cenie. W okresach urlopowych pojawia się ich jeszcze więcej. Przeciętny koszt takiego ubezpieczenia to zaledwie kilka złotych w skali dnia więc nie jest to kosztowny wydatek. W sytuacji, w której okaże się, że część kosztów leczenia leży po naszej stronie nie będziemy musieli martwić się o ich uregulowanie ponieważ wypłacona polisa powinna tę kwestię rozwiązać.

NFZ Ciechanów przypominam więc wszystkim polskim turystom,że aby spokojnie spędzić wakacje i nie obawiać się o zdrowie nasze i najbliższych nam osób, warto zadbać o zapewnienie na miejscu możliwości skorzystania z opieki lekarskiej. Jak przedstawiliśmy nie wymaga to ani dużo przygotować, ani nie jest to kosztowne a zdecydowanie zmniejszy to ewentualność pojawienia się przykrych wspomnień z wyjazdu.

Powiązane artykuły