Karta EKUZ w NFZ Ostrołęka

karta ekuz w nfz ostrołeka

Ciepłe dni, wysoka temperatura, wszystko to sprawia, że zaczynamy myśleć o wymarzonym urlopie. Planując go pomyślmy jednak o zaplanowaniu sobie dostępu do opieki medyczne, zwłaszcza jeżeli planujemy wypoczywać zagranicą.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument akceptowany niemal w całej Europie. Na jego podstawie posiadacz potwierdza prawo do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej w krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Aby wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego należy udać się do najbliższej delegatury Narodowego Funduszu Zdrowia i złożyć wniosek o jej wyrobienie. Dla mieszkańców Ostrołęki będzie to oddział mieszczący się przy ulicy Kościuszki 75. Przygotowany już pod wypełnienie formularz można nabyć w placówce lub pobrać go ze strony internetowej oddziału. Wniosek zainteresowany zobowiązany jest podpisać. Jest to bardzo ważne, ponieważ to często pojawiające się przeoczenie prowadzi do tego, że wniosek nie podlega rozpatrzeniu.

Wyrobienie i wydanie karty odbywa się najczęściej jeszcze tego samego dnia, w którym dokument został złożony w oddziale. Oczywiście zdarzają się sytuacji, w których proces ten trwa kilka dni, jednak dzieje się to najczęściej w okresie urlopowym, kiedy wzrasta liczba osób zainteresowanych wyrobienie tego dokumentu.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pokrywa jednak jedynie koszta refundowane. Wszystkie dodatkowe należności spoczywają na kieszeni pacjenta. Dlatego też NFZ Ostrołęka przypominania, że w innych krajach koszty leczenia są znacznie wyższe niż w Polsce i warto przed wyjazdem zakupić ubezpieczenie turystyczne. Ubezpieczenie turystyczne w sytuacji pojawienia się wypadku lub konieczności podjęcia dodatkowej opieki medycznej zagwarantuje nam pokrycie tych kosztów, których Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie prefunduje. Ofert jest wiele więc bez najmniejszych przeszkód znajdziemy tę, która spełni nasze oczekiwania a przy tym nie będzie wiele kosztować. Podstawowe oferty oscylują w granicach kilku złotych za dzień więc koszt ubezpieczenia na okres całego pobytu nie jest wygórowanym wydatkiem.

Zaplanowanie idealnego wypoczynku to zadbanie o wszystko w najdrobniejszych szczegółach i to jeszcze przed podróżą, dlatego też NFZ Ostrołęka zachęca wszystkich turystów aby pomyśleli i o tym aby zabezpieczyć swoje zdrowie na ten czas. Nie ma sensu narażać siebie i swojego zdrowia na niespodziewane wydatki.

Powiązane artykuły