Karta EKUZ w NFZ Rzeszów

Karta EKUZ w NFZ Rzeszów

Narodowy Fundusz Zdrowia w Rzeszowie przypomina, zwłaszcza w okresie wakacji o konieczności zapewnienia sobie dostępu do opieki medycznej podczas wypoczynku za granicą.

Niejednokrotnie planując urlop nie dopuszczamy do siebie myśli, że coś mogło by pość nie tak lub mógłby się wydarzy wypadek nam, lub naszym najbliższym. Statystyki wskazują jednak jasno, że bardzo często podczas wakacji letnich jak i zimowych dochodzi do zatruć pokarmowych, zwichnięć, złamać oraz poparzeń słonecznych. To najczęstsze dolegliwości jednak nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy ewentualność ta nas spotka czy też nie. Dlatego też tak ważne jest aby podejść do tego tematu odpowiedzialnie i rozważnie.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to podstawa. Dokument ten poświadcza, że jej posiadać ma prawo do podjęcia bezpłatnej opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Aby wyrobić kartę EKUZ wystarczy jedynie złożyć w delegaturze NFZ Rzeszów wniosek z prośbą o jej wyrobie. Dla ułatwienia całej procedury w oddziale nabyć można gotowy już pod wypełnienie druk. Dostępny jest on również w formie elektronicznej na stronie internetowej oddziału, skąd wystarczy go jedynie pobrać i wydrukować. Złożenie wniosku również jest bardzo proste ponieważ nie ma obowiązku mówiącego, że wnioskujący zobowiązany jest do złożenia go osobiście w placówce. Wręcz przeciwnie. Wniosek o wydanie karty EKUZ nadać można Pocztą Polską w postaci listu, przesłać faksem lub zeskanować i wysłać na adres skrzynki elektronicznej. Obowiązuje całkowita dowolność. Rozpatrzenie wniosku, wyrobienie i wydanie Europejskiej Karty ubezpieczenia Zdrowotnego to najczęściej kwestia dnia. NFZ Rzeszów zastrzega sobie jednak, że w okresach większego zainteresowania wyrobieniem dokumentu, czas oczekiwania może ulec zmianie.

Karta EKUZ upoważnia nas do bezpłatnego korzystania z opieki refundowanej w Europie w szczególności w krajach członkowski Unii Europejskiej. Mogła jednak pojawić się okoliczności, których refundacja w kraju naszego pobytu pokrywać nie będzie. W tej sytuacji należności leżą w kwestii pacjenta i to on z własnych środków finansowych zobowiązany jest do ich uregulowania. Aby nie narażać się na nieprzewidziane wydatki NFZ Rzeszów zaleca się zakup polisy turystyczne przed wyjazdem za granicę. Koszt przykładowego ubezpieczenia to raptem kilka złotych na dzień. Porównując to do kosztów samej wycieczki jest to naprawdę niewielki wydatek. W przypadku pojawienia się wcześniej wspomnianej sytuacji, wypłacona polisa pozwoli na pokrycie kosztów leczenia, których EKUZ nie refunduje.

Powiązane artykuły