Karta EKUZ w NFZ Elbląg

ekuz elblag

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem, który w krajach członkowskich Unii Europejskiej potwierdza posiadanie przez nas prawa do podjęcia bezpłatnej opieki medycznej, w ramach środków refundowanych przez dane państwo. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego wyrobić może sobie każda osoba, która posiada regularnie opłacane składki z tytułu ubezpieczeń zdrowotnych. W większości przypadków składki te opłacane są przez pracodawców, dla przedsiębiorców obowiązek ten spoczywa w ich własnej kwestii. Dodatkowo o wyrobienie karty EKUZ ubiegać się mogą osoby nieletnie korzystające z ubezpieczenia rodziców oraz osoby, które nie ukończyły jeszcze 26 roku życia, nadal się uczą i również podlegają pod ubezpieczenie rodziców lub opiekunów prawnych.

Karta EKUZ wydawana jest na podstawie złożonego wniosku. Delegatura Narodowego Funduszu Zdrowia w Elblągu udostępnia gotowy formularz w siedzibie oddziału oraz na stronie internetowej skąd można go bezpłatnie pobrać i wydrukować.

Jak wspomniano na początku karta EKUZ gwarantuje nam podstawowe ubezpieczenie zdrowotne. Życie jednak lubi zaskakiwać i pisać różne scenariusze dlatego też okazać się może, że takie ubezpieczenie będzie niewystarczające. Aby pozyskać pełne ubezpieczenie na wypadek pojawienia się kosztów nierefundowanych w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego należy przed wyjazdem zakupić dodatkowe ubezpieczenie w postaci polisy turystycznej.

W okresie wakacji letnich i zimowych rynek ofert jest tak obszerny, że śmiało można uznać, że pęka w szwach. Nie trudno jest więc znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę. Decydując się na jej zakup dokładnie zapoznajmy się ze wszystkimi oferowanymi nam usługami aby potem nie okazało się, że oferta ta nie spełnia swojego zadania. Nie bójmy się zakupu dodatkowego ubezpieczenia. Wbrew pozorom nie jest to wcale wysoki wydatek. Przeciętne, kompletne ubezpieczenie oscyluje w koszcie kilku złotych przypadających na dzień pobytu.

Podsumowując, dobra polisa ubezpieczeniowa oraz Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to idealne oraz doskonale uzupełniające się rozwiązanie, które zapewni nam spokój o nasze zdrowie oraz naszych najbliższych bez konieczności narażania się na niepotrzebny stres i dodatkowe wydatki.

Powiązane artykuły