Karta EKUZ w NFZ Łomża

karta ekuz w nfz lomza

Delegatura Narodowego Funduszu Zdrowia w Łomży przypomina wszystkim ubezpieczonym, że w okresach zbliżających się wakacji letnich i zimowych warto poświęcić czas na zabezpieczenie swojego zdrowia zapewniając sobie możliwość skorzystania z opieki medycznej podczas pobytu za granicą. Nie ma co ukrywać, Polacy coraz chętnie spędzają wypoczynek poza granicami Polski, jednak o ile kwestia wizyty u lekarza w Polsce jest oczywista dla każdego o tyle za granicą okazać się może nie małą przeszkodą a zarazem sporym wydatkiem. Dlatego też przed wyjazdem należy zapewnić sobie dwa dokumenty, którą przygotują nas na taką ewentualność.

Po pierwsze należy wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to imienny dokument wielkości karty płatniczej, który bez najmniejszego problemu zmieścimy w portfelu. Karta EKUZ, bo tak potocznie jest nazywana poświadcza, że jej właściciel posiada prawo do podjęcia bezpłatnej opieki medycznej z tytułu regularnie opłacanych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Aby uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego wystarczy w delegaturze NFZ Łomża złożyć wniosek o jej wyrobienie. Jest to o tyle ułatwione, że Narodowy Fundusz Zdrowia udostępnia już gotowy formularz, który wystarczy jedynie wypełnić i podpisać. Druk nabyć można w placówce lub pobrać go bezpłatnie ze strony internetowej a następnie wydrukować.

Wnioskujący druk złożyć może w sposób dla siebie najwygodniejszy, a mianowicie : osobiście udając się do placówki NFZ Łomża, która mieści się przy alei Piłsudskiego 11a, nadać w postaci listu za pośrednictwem dowolnej firmy przesyłkowej lub Poczty Polskiej, jak również udostępniony jest numer faksu oraz adres skrzynki elektronicznej, na którą można przesłać zeskanować wniosek.

Dodatkowo przed wyjazdem warto dokupić ubezpieczenie turystyczne. Polisy wakacyjne są bardzo popularnym rozwiązaniem, które ubezpiecza nas na ewentualność pojawienia się kosztów, których nie refunduje państwo, w którym planujemy wypoczynek. Miejmy na uwadze, że koszty leczenia w Polsce są wysokie, za granicą ceny są jeszcze wyższe i niejednokrotnie przekraczają możliwości finansowe przeciętnej polskiej rodziny.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego w parze z ubezpieczeniem turystycznym to doskonałe rozwiązanie, które się uzupełnia a co za tym idzie zabezpiecza nas na ewentualność wypadku podczas wakacji. Zadbajmy więc zarówno o nasze zdrowie jak i finanse.

Powiązane artykuły