Karta EKUZ w NFZ Nowy Sącz

Karta ekuz w nfz nowy sacz

Narodowy Fundusz Zdrowia w Nowym Sączu przechodzi prawdziwe oblężenie w zbliżających się okresach urlopowych. Wszystko to za sprawą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument wielkości karty kredytowej jest świadectwem posiadania przez Nas prawa do podejmowania bezpłatnej opieki lekarskiej w ramach środków refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Prawo do usług tych na podstawie karty EKUZ przysługuje nam w Polsce lecz również poza jej granicami, w szczególności w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Pomimo, że planując wakacje często o tym zapominamy, bardzo ważnym jest aby jeszcze przed wyjazdem zapewnić sobie możliwość skorzystania z opieki lekarskiej również w obcym kraju.

Aby uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego należy przedłożyć w delegaturze NFZ Nowy Sącz stosowny wniosek. Odpowiedni dokument otrzymać można bezpośrednio w placówce lub pobrać ze strony internetowej oddziału. Po wypełnieniu formularza należy go złożyć. Na wykonanie tej czynności możliwości jest wiele. Począwszy od złożenia go osobiście i bezpośrednio w placówce, po metody pośrednie.

Dokument ten nadać możemy w postaci listu, wysyłając go na adres oddziału : ul. Jagiellońska 52, 33-300 Nowy Sącz, za pośrednictwem firmy przesyłkowej lub tradycyjną Pocztą Polską. Dodatkowo do dyspozycji wnioskujących jest również numer faksu oraz adres skrzynki elektronicznej na którą można przesłać zeskanowany druk.

Dodatkowym, bardzo istotnym elementem jest aby zakupić ubezpieczenie turystyczne, Ofert polis tego rodzaju jest naprawdę wiele a koszt przeciętnej nie przekracza kilku złotych za dzień. Wspominamy o tym nie bez powodu. W sytuacji konieczności podjęcia bardziej wymagającego leczenia bądź opieki, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pokryje jedynie te koszty, które są refundowane. Pozostałe leżą w kwestii pacjenta. Nawet podstawowe należności okazać się może, że będą przewyższać możliwości finansowe naszego portfela. Posiadając ubezpieczenie turystyczne nie musimy się o to martwić. Wypłacone odszkodowanie powinno tę kwestię rozwiązać, pokrywając wszystkie dodatkowe należności.

Tak więc wnioski nasuwają się same. Wybierając się na wakacje zagranicę należy pamiętać o zapewnieniu sobie możliwości skorzystania na miejscu z opieki lekarskiej a wyrabiając Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego nie powinniśmy zapominać o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia. Dzięki temu nasz urlop będzie nie tylko przyjemny lecz również w pełni bezpieczny.

Powiązane artykuły