Karta EKUZ w NFZ Nowy Targ

Karta EKUZ w NFZ Nowy Targ

Urlop to ten okres w roku kalendarzowym na który czeka niemal każdy. Korzystamy wtedy z okazji i planujemy wszystko bardzo szczegółowo. Zdarza się jednak, że te drobne przygotowania tak bardzo absorbują naszą uwagę, że zapominamy o zapewnieniu sobie ewentualnej możliwości skorzystania z opieki lekarskiej za granicą. Jest to często pojawiający się błąd, bo tyle o ile jeszcze na wakacjach w Polsce sobie poradzimy, o tyle za granicą sprawa ta staje się dużo bardziej skomplikowana.

W celu pozyskania takiej możliwości należy jedynie poświęcić trochę czasu. W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wniosek nabyć oraz złożyć można bezpośrednio w placówce NFZ Nowy Targ. Wypełniony formularz wysłać można również w postaci listu, na adres placówki, wysłać faksem lub przesłać w wiadomości elektronicznej na adres e-mail oddziału. Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku i wydanie karty to poza sezonem urlopowym to jeden dzień. Zdarza się jednak, że wniosków jest tak wiele, że czekać możemy nawet i kilka dni. Dlatego też wniosek należy złożyć odpowiednio wcześniej aby zagwarantować sobie czas na odbiór karty EKUZ.

Ten niewielki dokument poświadczy, że w Polsce posiadamy prawo do korzystania z bezpłatnej opieki lekarskiej a co się z tym wiąże, również za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem krajów członkowskich Unii Europejskiej. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pokrywa jednak tylko te zabiegi i usługi, które w tym kraju refundowane są dla jego obywateli. Wszystkie dodatkowe koszta pacjent zobowiązany jest uregulować z własnej kieszeni. Na tę ewentualność należy zakupić przed wyjazdem ubezpieczenie turystyczne. Różnorodność polis tego rodzaju jest naprawdę duża więc bez najmniejszego problemu znajdziemy odpowiednią. Średni koszt przeciętnego, dodatkowego ubezpieczenia to kilka złotych. W porównaniu z cenami wycieczek jest to naprawdę niewielki wydatek.

Podsumowując, udając się na wakacje zagranicę należy zadbać o to abyśmy mieli możliwość skorzystania z opieki lekarskiej na miejscu W tym celu powinniśmy wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz zakupić ubezpieczenie turystyczne. Rozwiązanie to uchroni Nas przed nieprzewidzianymi kosztami leczenia oraz zapewni komfort psychiczny o zdrowie nasze i naszych najbliższych.

Powiązane artykuły