Karta EKUZ w NFZ Tarnów

Karta EKUZ w NFZ Tarnów

Okres letni niemalże każdemu z Nas kojarzy się czasem błogim oraz zbliżającymi się wakacjami. Polacy coraz częściej na miejsce wypoczynku wybierają miejsca leżące poza granicami ojczyzny. W natłoku przeglądania coraz to lepszych ofert zdarza nam się zapominać o równie istotnych kwestiach jak na przykład zapewnienie sobie na miejscu opieki medycznej na wypadek, właśnie – wypadku. Jak donoszą statystyki najczęściej pojawiającymi się dolegliwościami są : zatrucie pokarmowe, zwichnięcia i złamania oraz poparzenia słoneczne. Jeszcze o ile poradzimy sobie z delikatnymi obrażeniami o tyle w cięższych przypadkach konieczna może okazać się konsultacja ze specjalistą. Z bólem zęba mało kto poradzi sobie samodzielnie, nieprawdaż?

W celu zapewnienia sobie opieki medycznej przed wyjazdem powinniśmy podjąć stosowne kroki. W gruncie rzeczy wystarczą dwa.

Po pierwsze warto poświęcić jedną wolną chwilę i wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to niewielkiego formatu dokument potwierdzający, że regularnie opłacamy składki z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego. Aby uzyskać kartę EKUZ należy złożyć w NFZ Tarnów wniosek o jej wydanie. Dokument przygotowany już pod jej wypełnienie można nabyć w delegaturze mieszczącej się pod adresem aleja Solidarności 5, 33-100 Tarnów lub pobrać ze strony internetowej.

Wypełniony druk pamiętajmy podpisać. Delegatura NFZ Tarnów nie rozpatruje wniosków, które nie zostały podpisane przez wnioskującego. Jest to najczęściej pojawiające się przeoczenia, które wpływa na odrzucenie wniosku. Odnosi się to do wszystkich dokumentów składanych w oddziale. Złożony wniosek rozpatrywany jest najczęściej jeszcze tego samego dnia. Zdarza się również możliwość odbioru dokumentu w tym samym dniu. Biorąc jednak pod uwagę rosnącą świadomość w kwestii zapewnienia sobie ubezpieczenia zdrowotnego na czas podróży, w okresie letnim i zimowym czas oczekiwania na wydanie dokumentu może być dłuższy.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pokrywa wszystkie koszty leczenia, które w kraju naszego pobytu podczas wakacji są refundowane dla jego obywateli. W skrócie oznacza to, że podlegamy pod ubezpieczenie zdrowotne danego kraju na tych samych warunkach co jego rodowici obywatele.

Drugim krokiem zapewniającym nam opiekę lekarską za granicą jest zakup ubezpieczenia turystycznego. W okresie letnim i zimowym aż się roi od różnego rodzaju ofert a ubezpieczyciele co rusz prześcigają się w bonusach i promocjach dla wczasowiczów. Najważniejszym w takim ubezpieczeniu jest jednak fakt, że w przypadku zaistnienia sytuacji, w której potrzebować będziemy specjalistycznej opieki, która nie jest refundowana, a co się z tym wiąże stanowić może dla nas dodatkowy i nie mały koszt, zyskamy zabezpieczenie w postaci dodatkowych środków finansowych. Wypłacona polisa pokryje należności i oszczędzi nasz portfel.

Planując wakacje NFZ Tarnów zwraca turystom uwagę aby zadbali i ubezpieczyli własne zdrowie. Podejdźmy do tematu planowania wakacji z entuzjazmem a zarazem z rozwagą i zapewnijmy sobie opiekę na jaką zasługujemy.

Powiązane artykuły