Karta EKUZ w NFZ Płock

karta ekuz w nfz plock

Kiedy zbliża się okres wakacji, coraz więcej mówi się o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ten imienny dokument umożliwia nam podjęcie bezpłatnej opieki medycznej w kraju i poza jego granicami, w szczególności w krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Wyrobienie karty EKUZ nie wymaga specjalnie dużo czasu, zachodu ani środków finansowych. W tym celu należy jedynie posiadać regularnie opłacane składki z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego oraz przedłożyć w delegaturze NFZ Płock stosowny wniosek. Gotowy formularz dostępny jest dla osób zainteresowanych w placówce, która mieści się pod adresem :Zygmunta Padlewskiego 18C, 09-402 Płock lub można go pobrać bezpłatnie ze strony internetowej oddziału. Wniosek należy starannie i czytelnie wypełnić a następnie podpisać. NFZ Płock przypomina wszystkim zainteresowanym, że formularze, które nie zostały podpisane przez osoby wnioskujące, nie podlegają rozpatrzeniu. Zasada ta odnosi się do wszystkich dokumentów składanych w delegaturze.

Wniosek zainteresowany może złożyć osobiście w placówce jak również nadać go w postaci listu na wyżej wskazany adres za pośrednictwem Poczty Polskiej lub innej, dowolnej firmy przesyłkowej. Ponad to do dyspozycji wnioskujących jest również faks, którym można nadać dokument oraz adres skrzynki elektronicznej.

Wydanie i wyrobionej karty EKUZ w najczęstszych przypadkach odbywa się jeszcze tego samego dnia, w którym wniosek zostanie przedłożony w delegaturze NFZ Płock. Zdarza się jednak, że w okresach wakacyjnych, kiedy liczba zainteresowanych wyrobieniem karty EKUZ zwiększa się, procedura ta może przedłużyć się do kilku dni. Dlatego też zachęcamy osoby wnioskujące do nie odkładania złożenia wniosku na przysłowiową ostatnią chwilę.

Tuż obok Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego bardzo ważnym jest aby pamiętać o wykupieniu na okres pobytu za granicą ubezpieczenia turystycznego. Koszt polisy sięga zazwyczaj kilku złotych w skali dnia, nie jest to kosztowny wydatek. Ubezpieczenie turystyczne zabezpiecza nas na ewentualność kosztów leczenia, które nie podlegają refundacji w danym kraju. Pamiętajmy, że opieka medyczna w Polsce do najtańszych nie należy a za granicą cenny są jedynie wyższe. Tak więc nie ma najmniejszego sensu narażać się na nieprzewidziane, często nie małe wydatki.

Powiązane artykuły