Karta EKUZ w NFZ Warszawa

Karta Ekuz w nfz warszawa

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, znana również jako po prostu EKUZ to dokument imienny, który poświadcza, że jego właściciel posiada regularnie opłacane składki zdrowotne w Polsce. Jednak jak sama nazwa wskazuje karta ta jest Europejska. Znaczy to, że dzięki niej podlegamy za granicą, w szczególności w krajach członkowskich Unii Europejskiej, pod refundowaną opiekę medyczną.

Aby wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego należy złożyć wniosek o jej wyrobienie w NFZ Warszawa. Jest już ku temu przygotowany odpowiedni formularz, który należy jedynie czytelnie wypełnić i podpisać a następnie złożyć. Formularz złożyć można osobiście w placówce lecz również nadać go w postaci listu i przesłać za pośrednictwem Poczty Polskiej na adres delegatury. Ponad to dostępna jest również ewentualność nadesłania dokumentu faksem lub na adres skrzynki elektronicznej NFZ Warszawa. Druk ten nabyć możemy bezpośrednio w placówce lub pobrać ze strony internetowej oddziału. W większości przypadków karta wyrabiana i wydawana jest jeszcze tego dnia, w którym wniosek zostanie złożony w delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie. Jednak miejmy na uwadze, że zarówno w okresie letnim jak również zimowym przybywa osób zainteresowanych wyrobieniem tego dokumentu. Dlatego warto zaplanować wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego odpowiednio wcześniej aby ze spokojem mieć czas ją odebrać.

Jednak jak wspomnieliśmy wcześniej karta pokrywa jedynie koszty refundowane. Co więc w sytuacji pojawienia się konieczności podjęcia opieki specjalistycznej? Otóż, tu rozwiązanie jest równie proste. Wybierając się na urlop na granice warto dodatkowo zakupić ubezpieczenie turystyczne. Ofert jest naprawdę wiele a ubezpieczyciele z sezonu na sezon prześcigają się w oferowanych bonusach. Wybierając polisę zwróćmy uwagę aby zawierała ona klauzulę mówiącą o tym, że w razie wypadku lub cięższego schorzenia pokryje ona wszystkie dodatkowe koszty związane z podjętym leczeniem i opieką medyczną. Nie trzeba wcale długo szukać aby znaleźć ofertę dla siebie najlepszą. Wypłacone ubezpieczenie z polisy z pewnością pokryje dodatkowe koszty nie obciążając przy tym naszego portfela.

Połączenie tych dwóch dokumentów zapewni nam bezpieczne wakacje. Będziemy mieli możliwość w spokoju cieszyć się długo wyczekiwanym wypoczynkiem a w razie konieczności wizyta u lekarza nie wywoła u nas panicznego lęku o nasze zdrowie i finanse.

Powiązane artykuły