Karta EKUZ w NFZ Słupsk

ekuz slupsk

Okres zbliżających się wakacji to również czas długo wyczekiwanych urlopów. Warto planując wyjazd upewnić się, że posiadamy na ten czas pełne ubezpieczenie zdrowotne. Życie bywa przewrotne i lubi pisać różne scenariusze dlatego też warto przygotować się na każdą ewentualność.

Aby pozyskać podstawowe ubezpieczenie zdrowotne za granicą należy wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta EKUZ potwierdza, że osoba, która ją posiada regularnie opłaca składki zdrowotne i w pełni może korzystać z refundowanej opieki lekarskiej. Jednak jak w Polsce tak i za granicą zdarzają się sytuacje, które wykraczają poza ofertę usług i zabiegów finansowanych przez państwo. Zwłaszcza, że każdy kraj sam określa zakres usług, które są finansowane przez państwo więc niekoniecznie musi się to pokrywać z zakresem refundacji w Polsce. Wybierając się na wakacje poza granicami naszego państwa należy niemalże obowiązkowo zakupić dodatkowe ubezpieczenie – turystyczne. Wybierając polisę zwróćmy szczególną uwagę aby zawierała ona klauzulę mówiące, że w razie pojawienia się ewentualności pokryje ona wszystkie dodatkowe koszty związane z podjętym przez Nas leczeniem. W okresie częstych wyjazdów jak właśnie okres wakacyjny i zimowy ubezpieczenie tego rodzaju nabyć możemy nie tylko w biurze podróży lecz okazuje się, że równie często przykładowo w bankach. Koszt przeciętnej polisy na jedną osobę do kwestia kilku złotówek na dzień. Porównując więc go do ceny przykładowej wycieczki nie jest to wysoki wydatek.

Co do karty ELKUZ . Aby wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego należy w delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia w Słupsku złożyć wniosek o wyrobienie takiej karty. W tym celu wystarczy nabyć gotowy pod wyrobienie druk. Dostępny jest on w placówce oraz na stronie internetowej oddziału. Czas rozpatrzenia wniosku wraz z wyrobienie i wydaniem karty to średnio jeden dzień. Delegatura NFZ Słupsk zastrzega sobie jednak, że okres oczekiwania może ulec wydłużeniu, zwłaszcza w okresie tzw. urlopowym.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest akceptowana w Europie ze szczególnym uwzględnieniem krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego i polisy turystycznej zapewni nam opiekę lekarską w niemal każdej pojawiającej się okoliczności. Pozwoli nam to w spokoju o własne zdrowie cieszyć się zasłużonym wypoczynkiem.

Powiązane artykuły