Brexit a ubezpieczenie zdrowotne i karta EKUZ

To już pewne – Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, obecny okres przejściowy, który potrwa do końca bieżącego roku ma na celu uregulować wszystkie sfery życia codziennego związane z przepływem osób. Co więc ze świadczeniami Narodowego Funduszu Zdrowia?

Uspokajamy – do końca tego roku zmiany nie będą obejmowały obecnego stanu prawnego, swoboda opuszczania granic i obecność rodaków na terenie Zjednoczonego Królestwa Brytyjskiego nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Wspomniana wcześniej karta EKUZ oraz pakiet świadczeń jest ciągle respektowany, dlatego w razie potrzeby każda osoba wymagająca pomocy medycznej nie spotka się z jej odmową, bądź nie będzie narażona na ogromne koszty leczenia. Porozumienia zawarte w czasie, gdy Wielka Brytania była aktywnym członkiem Unii Europejskiej w dalszym ciągu mają swoją moc prawną.

brexit-4129194_640

Sytuacja ulegnie zmianie po zakończeniu procedury wdrażającej – o ile obecny termin pozostanie niezmieniony, wówczas procedura związana ze świadczeniami lekarskimi i ubezpieczeniem zdrowotnym będzie identyczna jak w przypadku obecnych odwiedzin dowolnego europejskiego kraju, który nie jest członkiem wspólnoty europejskiej. Osobom, które wyjechały w celach zarobkowych do Wielkiej Brytanii na stałe radzimy wypełnić deklarację, która upoważnia do pobytu na terenie UK, by w przyszłości zabezpieczyć się przed groźnymi sytuacjami.

Powiązane artykuły