Rodzinny Plan Żywieniowy – dieta DASH

Na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia pojawił się Rodzinny Plan Żywieniowy na podstawie „diety DASH”. Rzecznik opolskiego oddziału NFZ, Barbara Pawlos zdradziła, że najnowsza wersja programu uwzględnia potrzeby najmłodszych w wieku od 4 do 17 lat. Czym jest dieta DASH?


Według specjalistów dieta DASH pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze, sprzyja poprawie w przypadku zaburzeń lipidowych, zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 oraz chorób sercowo-naczyniowych.


Dieta ta jest oparta na produktach bogatych w warzywa i owoce, niskotłuszczowe produkty mleczne, pełnoziarniste produkty zbożowe, suche nasiona roślin strączkowych, ryby i owoce morza, chudy drób, orzechy, nasiona i oleje roślinne.
Ważnym elementem stosując dietę DASH jest unikanie spożywania czerwonego mięsa, słodyczy, dań zawierających nadmierne ilości cukru i soli.


Wcześniej Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował przepisy zgodne z dietą DASH dla dorosłych osób. W ciągu ostatniego roku portal zyskał aż 74,5 tys. zalogowanych użytkowników. W marcu tego roku na portalu zalogowało się ponad 6 tys. nowych użytkowników. Od 19 marca, gdy udostępniono na nim również przepisy dla najmłodszych, dzięki czemu strona stała się źródłem wiedzy o żywieniu dla rodziny, skorzystało z niego pół tysiąca nowych użytkowników.

Dzięki przepisom i poradom zamieszczonym na stronie, można w nieskomplikowany sposób przygotować naprawdę pyszne i zarazem zdrowe dania. Sama zaczęłam z nich korzystać i przyznaję, że efekty są pozytywnie oceniane przez całą rodzin – podkreśliła Pawlos.
Według danych NFZ, największą grupę użytkowników portalu stanowią osoby w wieku do 25 roku życia (prawie 30 proc. użytkowników). Niewiele mniej, bo prawie 27 proc. zalogowanych, to osoby w wieku od 25 do 34 lat. Kolejna grupa wiekowa (35-44 latki) to ponad 21 proc. zalogowanych. Najmniejszy odsetek stanowią osoby po 75 roku życia (0,4 proc.). Aż 85 proc. użytkowników portalu to kobiety.

Powiązane artykuły