Fizjoterapeuci niezadowoleni ze stawek za rehabilitację pocovidową

Za wizytę pacjenta z powikłaniami po koronawirusie NFZ zapłaci fizjoterapeutą 56 zł. Początkowo fizjoterapeuci chcieli 99 zł. Natomiast za dojazd i 100 minut pracy z ozdrowieńcem przewidziane jest 83 zł. Za innych pacjentów fizjoterapeuci dostaną po 120 zł.


Jak podaje serwis prawo.pl, przynajmniej jedna trzecia pacjentów, którzy chorowali na COVID-19, ma powikłania. Najczęściej mają oni problemy z oddychaniem, ogólną sprawnością organizmu, wysiłkiem fizycznym, odczuwają bóle mięśniowo-stawowe czy zaburzenia lękowe i depresyjne.
Rząd obiecał pomoc ozdrowieńcom w dojściu do pełnej sprawności. Od maja rusza rehabilitacja pocovidowa w trybie stacjonarnym. Jako pierwszy uruchamia ją Szpital Specjalistyczny MSWiA w Złocieńcu.


Wcześniej NFZ uruchomił program pilotażowy w Szpitalu MSWiA w Głuchołazach. Skorzystało z niego już 700 osób, ale w kolejce czekają tysiące kolejnych.


Na razie do NFZ zgłosiło się ponad 100 placówek, które chcą przystąpić do programu rehabilitacji. Problem w tym, że NFZ obciął stawki fizjoterapeutom. Za jednego pacjenta leczonego w trybie ambulatoryjnym NFZ zapłaci przeszło tysiąc zł.


Według Macieja Krawczyka, prezesa Krajowej Rady Fizjoterapeutów, to za mało. – Świadczenia zostały wycenione poniżej kosztów ich faktycznego wykonania. Może to prowadzić do fikcji i iluzoryczności tych świadczeń, bo zamiast skupić się na badaniu pacjenta, będzie się maksymalnie skracało czas adekwatnie do zaproponowanych wycen – powiedział w wywiadzie dla serwisu prawo.pl.


Krawczyk zdradza, że za jedną wizytę pacjenta w przychodni izba fizjoterapeutów proponowała stawkę ok. 99 zł, a fundusz zapłaci im tylko 56 zł.


Jeszcze niższą wycenę NFZ proponuje za rehabilitację domową. Za dojazd i 100 minut pracy z ozdrowieńcem w jego domu fizjoterapeuta ma otrzymać 83 złote. Za podobne zabiegi dla pacjentów niecovidowych fundusz płaci im 120 zł za godzinę.

„To się nam w ogóle nie będzie opłacało, zwłaszcza jeśli trzeba będzie dojechać do pacjentów, którzy mieszkają w dużej odległości. W tej stawce mieszczą się przecież koszty i czas dojazdu” – ocenia w rozmowie z prawo.pl, Arseniusz Burkiewicz, członek zarządu Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska.


Dodaje, że najbardziej ucierpią na tym pacjenci z małych, oddalonych od dużych miast miejscowości.

Powiązane artykuły