Ostatnimi czasy jest to wyjątkowo popularna choroba. W Polsce według statystyk z jej objawami zmaga się blisko milion osób. W związku z niedawno obchodzonym dniem osób chorujących na depresję warto się nieco bliżej przyjrzeć temu zjawisku.
Każdy może się z nią zmagać
Narażone na tę przypadłość są przede wszystkim osoby w młodym wieku. Okres dorastania to czas rozterek i zawirowań w życiu nastolatków. Pierwsze wzloty i upadki odbijają się na psychice człowieka, tym samym ważna jest pomoc i uwaga ze strony rodziców, przyjaciół oraz szkoły. Drugą grupą wiekową są osoby nieco starsze, które rzucając się w wir życia zawodowego zatracają się w swych obowiązkach. Depresji towarzyszy samotność, poczucie braku akceptacji ze strony społeczeństwa – co ważne, osoby powszechnie uważane za otwarte i uśmiechnięte również mogą liczyć się z tą chorobą. Jest to więc niezwykle ważny aspekt, na który należy zwracać uwagę.
Najczęstsze objawy
Na samym początku warto wspomnieć, że chwilowe zawahanie nastroju nie jest tożsame z depresją. Osoby zmagające się z tą przypadłością skarżą się na bezsilność oraz problemy ze snem. W zależności od usposobienia cechy choroby mogą być całkowicie skrajne – przykładem może być zapotrzebowanie na jedzenie. Jedna osoba może niemalże całkowicie przestać spożywać cokolwiek, podczas gdy druga będzie regularnie przybierać na wadze. Oprócz tego sporym problemem jest brak poczucia własnej wartości – z czasem siedzące w głowie problemy zaczynają przybierać efekt kuli śnieżnej, który przeradza się w chęć pozbawienia sobie życia. Nie wolno więc bagatelizować takich objawów, osoba cierpiąca na depresję potrzebuje obecności drugiego człowieka. Nic nie wnoszące frazesy potrafią tylko pogorszyć symptomy.
Do kogo się zgłosić?
Warto, by bliscy nie bagatelizowali pierwszych objawów, ciepło i obecność kogoś bliskiego daje sporo motywacji. Konsultacja z lekarzem lub psychologiem jest bardzo dobrym pomysłem. Zazwyczaj leczenie u osób cierpiących na depresję polega na przyjmowaniu lekarstw tzw. antydepresantów, które poprawiają samopoczucie. Niewątpliwie jest to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Warto więc pogłębić swoją świadomość i zaznajomić się z tym szeroko pojętym problemem.