Wybierając się na wymarzony urlop warto zadbać o swoje zdrowie, komfort psychiczny oraz portfel – aby za bardzo nie ucierpiał. Często planując tę najważniejszą w całym roku kalendarzowym podróż zapominamy o fakcie, że możliwa będzie konieczność skorzystania z opieki medycznej za granicą. Zatrucie pokarmowe, zwichnięcia, poparzenia i złamania to najczęściej pojawiające się objawy, niejednokrotnie wymagające kontaktu z lekarzem. Służba zdrowia w Polsce już bywa dla większości Polaków ponad siły finansowe a pamiętajmy, że za granicą koszt ten jest znacznie wyższy i nieadekwatny do naszych zarobków. Aby uchronić się przed tym nagłym wypadkiem wystarczy zainwestować w dwie dodatkowe opcje, które nas przygotują na wcześniej wspomniane ewentualności nie obciążając przy tym naszego budżetu. Po pierwsze – ubezpieczenie turystyczne. Koszt polisy, zważywszy na różnorodną ofertę ubezpieczeń na rynku, to najczęściej kilka złotych za dzień. Więc ubezpieczenie na cały wyjazd to stosunkowo groszowa sprawa w porównaniu z cenami wycieczek.
Zagwarantuje nam to pokrycie wszystkich dodatkowych ( nie refundowanych kosztów związanych z podjętą opieką lekarską lub ewentualnym zabiegiem).
Po drugie warto poświęcić chwilę czasu i wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta EKUZ jest bezpłatna a aby ją uzyskać wystarczy jedynie posiadać prawo do korzystania z Polsce z bezpłatnej opieki medycznej (regularne opłacanie składek z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego) oraz złożyć odpowiedni wniosek. Formularz wnioskujący o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nabyć można w oddziale NFZ Kraków lub bezpłatnie pobrać ze strony internetowej delegatury i wydrukować. Wyrobienie karty najczęściej odbywa się automatycznie, znaczy to, że jeszcze tego samego dnia w którym wniosek napłynie do oddziału. Cała procedura jest prosta i nie wymaga dodatkowych dokumentów. Wszystko to po to aby cały proces nie był męczący dla zainteresowanego.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego upoważnia nas do podjęcia bezpłatnej opieki medycznej w ramach zabiegów refundowanych w kraju w którym się obecnie znajdujemy, czyli podobnie jak w Polsce. To co pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia jest bezpłatne, a czego nie pokrywa, pacjent płaci z własnej kieszeni.
Połączenie ubezpieczenia turystycznego i Europejskiej Karty Ubezpieczenie Zdrowotnego to najlepsze rozwiązanie, ponieważ w sytuacji naprawdę poważnego wypadku należność z polisy ubezpieczeniowej i EKUZ pokryją wszystkie wydatki nie przysparzając nam przy tym dodatkowych kosztów a zapewniając opiekę jakiej będziemy wymagać.