Ministerialny program Domowej Opieki Medycznej

W całej Polsce uruchomiono projekt Domowej Opieki Medycznej (DOM). Projekt uruchomiony został przez Ministerstwo Zdrowia, a jest to nic innego jak system zdalnego monitorowania pacjentów z koronawirusem

Każda osoba posiadająca pozytywny wynik testu na COVID-19, może otrzymać pulsoksymetr. Pulsoksymetr jest urządzeniem badającym poziom saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem. Urządzenie przekazuje dane do centrum monitoringu, dzięki czemu do pacjenta szybko wyruszy pogotowie ratunkowe, w razi pogorszenia jego sytuacji zdrowotnej.

Wszyscy pacjenci po 55 roku życia automatycznie są zaliczani do programu DOM. Każda z tych osób po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa, otrzyma wspomniane urządzenie do domu. Dostarczenie ma odbywać się za pośrednictwem Poczty Polskiej. W przypadku pacjentów poniżej 55 roku życia o zakwalifikowaniu do programu decyduje lekarz rodzinny, który w tym systemie się zarejestrował.

Obecność pacjenta w tym programie powoduje, że opieka jest ciągła – mówiła prof. Mastalerz-Migas. – Chorzy na różne choroby przewlekłe narażeni są na ciężki przebieg choroby. Żeby program dał efekt w postaci zmniejszenia liczby zgonów, musi być powszechny, a nie obejmować tylko grupy ryzyka, dlatego zachęcam, by włączyć się do tego programu.

Powiązane artykuły